________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

sanja4Međunarodni dan bijelog štapa obilježen je u OŠ Josipa Zorića predavanjem u svrhu upoznavanja slijepih i slabovidnih osoba i senzibiliziranja djece za probleme osoba s invaliditetom.

Na poziv učenika 3.d razreda i njihove učiteljice Marijane Tečić, o važnosti i značenju dana koji se obilježava 15.listopada, govorila je Sanja Stanković. Taj datum proglasio je 1964. godine Lyndon B. Johnson, tadašnji predsjednik SAD-a dok je inicijativu za korištenje bijelog štapa dala Guilly d’Herbmont, još davnijeg 15. listopada 1930. godine. U Hrvatskoj se obilježava od 1996. godine. Bijeli štap je zaštitni znak slijepih osoba i pomagalo koje koriste u samostalnom kretanju, a Sanja je ispričala svoja iskustva te tako pokazala učenicima da ju njena „različitost“ ne priječi da bude aktivna i ravnopravna članica zajednice. Veliku pomoć pruža joj obitelj, školovana je, zaposlena, ima hobije, kuha, posprema, putuje vlakom – bili su neki od odgovora na brojna pitanja radoznalih učenika o njenoj svakodnevici.

Na predavanju su bila izložena i pomagala, glasovni aparati poput sata i mobitela, pisaći stroj za slijepe, Brailleova bilježnica te društvena igra „Čovječe, ne ljuti se“. Učenici su imali priliku i pogledati knjigu na brajici, osjetiti prstima kako čitaju slijepe osobe. Sanja je otkrila da osobe raspoznaje po glasu, po njegovoj boji zna kakve je tko volje, te dodala i da kad ide u kupovinu odjeće ipak treba pomoć pri odabiru boja. Iako bijeli štap pruža sigurnost u prometu, u prevladavanju prepreka pomaže i ruka pomagača, a učenici su educirani kako to učiniti. Što se tiče snova, različito sanjaju slijepe osobe od rođenja i one koje su izgubile vid kasnije. Tako Sanja i u snu zna da je slijepa, događaje, osobe i stvari „vidi“ dodirom, mirisom i zvukom, objasnila je na pitanje što sanja. Životne snove ostvaruje kao i svatko drugi, jedan od njih je bavljenje glazbom – članica je VAUS-a pri zagrebačkoj Udruzi slijepih. Njen lijepi glas poznat je dugoselskoj i široj javnosti, kako zvuči pokazala je otpjevavši s djecom poznatu pjesmicu „Kad si sretan“. Djeca su iskazala zadovoljstvo ovim susretom kazavši kako su puno naučila o osobama s invaliditetom, prihvaćanju njihovih prava i poštivanju različitosti.

amš

sanaj5 sanja1 sanja2 sanja3 sanja4