________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Večeras je u Kulturno-informativnom centru Dugo Selo otvorena izložba jaslica pod nazivom U božjem zagrljaju. Devet izlagača predstavilo je raznolikost božićne tradicije kroz jaslice izrađene od prirodnih, recikliranih i drugih materijala.

Okupljene je pozdravila direktorica Turističke zajednice Grada Karmela Vukov-Colić naglasivši važnost očuvanja običaja kroz ovakve kulturne manifestacije dok je izložbu otvorio gradonačelnik Nenad Panian. Istaknuo je važnost obitelji - temelja društva, osobito u vrijeme Božića. Najavio je i otvaranje Muzeja jaslica, koji će dodatno obogatiti kulturnu ponudu grada i dati zamah očuvanju ove umjetničke tradicije.

Izložbu je predstavio Perica Novosel, predsjednik Udruge prijatelja hrvatskih božićnih jaslica, organizacije koja već više od dva desetljeća njeguje i promiče tradiciju izrade jaslica kao dio hrvatske kulturne baštine. Članovi udruge redovito izlažu svoja djela i na međunarodnim manifestacijama, poput prestižne vatikanske izložbe 100 jaslica u Vatikanu. Ta se izložba održava svake godine na Berninijevoj lijevoj kolonadi, na Trgu svetog Petra u Rimu. Okuplja umjetnike iz cijelog svijeta kako bi poslali univerzalnu poruku mira i ljubavi.

U KIC-u izlažu Jasmina Kolić, Dragi Zenko, Radoslav Halužan, Krešo Pavlić, Vladimir Sokolić, Verica Kovač, Božica Vovk, Perica Novosel i Dugoselka Peggy Malbaša, čije su jaslice izrađene od prirodnih materijala, a figurice oblikovane od komušine. Svojom kreativnošću i posvećenosti detaljima, Peggy unosi posebnu toplinu u svaki rad što su prepoznali i posjetitelji vatikanske izložbe prošle godine kad je upravo ona bila jedna od predstavnika Hrvatske. U postavu su još slike dugoselskog umjetnika Josipa Jurakića te obiteljska baština Dubravke Hofman.

Izložba jaslica U božjem zagrljaju dio je programa Adventa u Dugom Selu. Razgledati se može do 6. siječnja 2025. godine.amš

*ažurirano

  • j0j0
  • j1j1
  • j2j2
  • j3j3
  • j4j4
  • j6j6
  • j7j7
  • j8j8
  • j9j9
  • j9aj9a
  • j9bj9b
  • j9cj9c
  • j9dj9d
  • j9ej9e
  • j9fj9f
  • j9gj9g
  • j9hj9h
  • j9ij9i
  • j9jj9j
  • j9kj9k
  • j9lj9l