Na na čistu srijedu, prvi dan korizme 5.3.2025., našu su područnu školu Lupoglav posjetili članovi KUD-a „Ogranak Seljačke sloge“ iz Lupoglava.
Učenicima, učiteljima i svima prisutnima na školskom su dvorištu pokazali stari pokladni običaj svoga kraja koji se radio na prvi dan korizme koji se u narodu još naziva Pepelnica.
Pepelničari su prikazali običaj kada obilaze mjesto na pepelnicu, nakon svete mise, gdje se obavlja pepeljanje.
Pepelničari obilaze domaćinstva u selu sa zaprežnim plugom i jornicama koje vuku konji, a nekad su njima orali zemlju i uređivali polje. Na početku kolone ide predvodnik koji trubi u rog kako bi obavijestili domaćina da se pripremi. Plug s jornicama ovom prigodom vuče 6 mladića koji su međusobno povezani lancima, remenjem ili užadima. Na tijelima i glavama imaju pokladne maske, a oko vrata imaju zvonca koja su tijekom ljetnih ispaša nosili konji i krave. Uz konje se nalazi glavni vođa zaprege – kočijaš koji rukovodi smjerovima kretanja zaprege i izdaje naredbe povicima: hot, bista, ve, hajt što u prijevodu znači: desno, lijevo, stani, kreni i pri tome pucketa bičem kako bi konji bili što poslušniji i slijedili njegove naredbe.
Uz glavnog vođu zaprege uz sami plug nalazi se meštar od pluga koji drži plug s dvije ruke i usmjerava ga za oranje brazde. Brazda mora biti ravna jer se ore u dvorištu gdje ima zemlje pokraj kuće. Po pooranoj brazdi ide pepelničar koji nosi pepeo u lanenoj torbi, sipa pepeo po brazdi da bi za ljetinu zemlja bila što rahlija i plodnija. Iza pepeljanja slijedi pepelničar koji simbolično zagrne posijani pepeo s velikom granom trna, potom domaćin, gazda i gazdarica daruju pepelničare raznim seljačkim plodovima i dobrima – grahom, kukuruzom, jajima i mesom. Darove skupljaju i ostali u skupini koji su u povorci u pletene košare od ljeskovih šiba ili u platnene torbe, a vino u bačvu koju nose sa sobom.
Pepelničare je dočekao ravnatelj škole, gospodin Ivan Jukić i zahvalio na dolasku.
Ovim zanimljivim događajem, podsjetili smo se koliko je važno očuvati tradiciju i običaje da ne bi izblijedili i postali prošlost.
Vjerujemo da među našim učenicima ima budućih generacija pepelničara koji će nastaviti njegovati stare narodne običaje ovoga kraja!
I ovim putem, hvala pepelničarima, KUD-u Lupoglav, predsjednici Vesni Gruici, ravnatelju te predstavnicima Općine Brckovljani na organizaciji ovog događaja.
Tekst i fotografije: učiteljica Danijela Knežević