________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Gradsko vijeće Grada Dugog Sela održat će svoju 21. redovnu sjednicu 12. prosinca, a prije nje prijedloge odluka razmatraju gradski odbori te donose mišljenja. Tako je danas pozitivno mišljenje na prijedloge  Programa za javne potrebe u društvenom segmentu za 2024.godinu dao Odbor za društvene djelatnosti i socijalnu skrb i to za programe: u predškolskom odgoju i obrazovanju i školstvu Grada Dugog Sela, u kulturi, socijalnoj skrbi te za pravilnik o sufinanciranju edukacijsko-rehabilitacijskih tretmana i prijedlog Odluke izmjenama i dopunama Odluke o osnivanju Savjeta mladih Grada Dugog Sela.

Odborom je predsjedala Romana Pejčić, u nazočnosti resornog pročelnika Borisa Savića te zamjenice gradonačelnika Jasminke Kokot Bambić.

d2aGrad Dugo Selo u prijedlogu proračuna za 2024. godinu predvidio je 6.077.200,00 eura na obrazovanje. Od ukupnih predloženih sredstava najviše je predviđeno za predškolsko i osnovno obrazovanje čak 4.736.200,00 eura. Za druge vrste obrazovanja, poput obrazovanja putem tečajeva kod drugih korisnika proračuna predviđeno je 1.032.600,00 eura. Također, Grad je osigurao 70.000 eura na učeničke stipendije. Za Predškolski odgoj i obrazovanje iznose 3.240.000,00 eura.

Za socijalnu zaštitu svojih građana u prijedlogu proračuna za 2024. godinu predvidjelo je 425.000 tisuća eura. Najviše sredstava ide za socijalnu pomoć stanovništvu koje nije obuhvaćeno redovnim socijalnim programima, gotovo 280.000 eura te na aktivnosti socijalne zaštite, 75 000 eura i pomoć obiteljima i djeci 70 tisuća eura. Ukupno planirana sredstva za Program javnih potreba u kulturi u Proračunu Grada Dugog Sela za 2024. godinu iznose 869.850,00 eura. Za programe u sportu osigurano je 814.000,00 eura.

Pravilnik o sufinanciranju edukacijsko-rehabilitacijskih tretmana donosi se kako bi se roditeljima olakšalo financiranje tretmana koji bi djeci pružili potrebnu stručnu pomoć. Pravo na novčanu pomoć ostvaruju roditelji djece starosti od 0 do 8 godina jer je bitno da djeci u najranijoj dobi bude pružena stručna pomoć. Tako bi, po ovom prijedlogu, roditelji djece kojoj je potrebna stručna pomoć mogli ostvariti sufinanciranje edukacijsko-rehabilitacijskih tretmana u iznosu od 15 eura, odnosno 113,02 kuna, po satu edukacijsko-rehabilitacijske terapije, dva puta tjedno, po djetetu. U prijedlogu Pravilnika o sufinanciranju edukacijsko-rehabilitacijskih tretmana nabrojani su neurorazvojni čimbenici rizika ili simptomi rizika pojedinačno i to : intelektualne teškoće, teškoće učenja, ADHD, poremećaj iz spektra autizma (PSA), višestruke teškoće, motorički poremećaji, kronične bolesti, teškoće vizualne percepcije, sljepoća, slabovidnost i gluhosljepoća, nespecificirani razvojni poremećaj.Uvjet za ostvarivanje novčane pomoći je da roditelj i dijete imaju prebivalište na području Grada Dugog Sela. Isto tako, Pravilnik je predvidio i slučajeve u kojima roditelj s kojim dijete živi u zajedničkom kućanstvu ima status stranca, osobe bez državljanstva ili stranca pod privremenom zaštitom s privremenim ili stalnim boravkom na području grada. Grad Dugo Selo sufinancira i tretmane djece kod logopeda od treće do 18 godine života u slučaju kad je djetetu dijagnosticiran neki od govorno jezičnih poremećaja u iznosu od 11.95 eura, odnosno 90 kuna.

Odluka vezana za Savjet mladih usklađuje se za zakonskim odredbama.amš