Neumorni članovi Udruge umirovljenika Rugvica veliki su ljubitelji putovanja, druženja i istraživanja, a ovaj mjesec njihova destinacija bila je „srce Slavonije“ – Požeško-slavonska županija, s obilaskom njihovih perjanica gradova – Pakraca, Lipika i Kutjeva. Jednodnevni izlet organiziran je 17. svibnja, a autobus rugvičkih penzića vodili su predsjednik Udruge Marijan Jagušt, dopredsjednica Štefica Kovačić i tajnik Ljubomir Filipovski.
Lipik je prvi grad kojeg su posjetili – grad lječilište s poznatim toplicama i Bolnicom za medicinsku rehabilitaciju Lipik, jednim od najstarijih gospodarskih subjekata. Povijest Lipika seže do vremena Rimskog carstva, a arheološki dokazi govore već tada o termama. Ovaj grad pretrpio je velika razaranja u Domovinskom ratu, osobito jedinstvena Ergela Lipik čija pasmina konja lipicanaca je nehumano stradala ili je krađom nestala, no nakon rata Ergela je obnovljena, a jedan dio lipicanaca je vraćen iz Srbije. U ljepotu i gracilnost hrvatskih lipicanaca mogli su se uvjeriti i rugvički umirovljenici prilikom obilaska Ergela, a nakon toga uputili su se u centar Lipika, u šetnju Jelkinom stazom, poučnom stazom u prekrasnom gradskom parku.
U Pakracu, još jednom gradu bogate povijesti, naša grupa je posjetila Muzej vojne ratne povijesti i Muzej grada Pakraca – prisjetivši se razdoblja Domovinskog rata i okupacije ovog grada u kojoj je, na žalost, uništen dio kulturne baštine. U Pakracu se nalazi i prva kovnica novca u Hrvatskoj koja je djelovala od sredine 13. stoljeća i u kojoj su se kovali slavonski banovci. Kovnica se po prvi put spominje u povelji Bele IV. iz 1256. godine kao camera de Puchruch. Upravo na tim srebrnim novčićima, banovcima, nalazi se prepoznatljiv like – kune, monete koja će obilježiti suvremenu hrvatsku povijest, a koja je od ove godine i otišla u povijest. Spomenuta prva hrvatska kuna čuva se u arheološkoj zbirci Muzeja grada Pakraca.
Nakon vrlo dinamičnog prijepodneva i ručka u Pakracu, Rugvičani su se uputili u Kutjevo, jedan od najmanjih gradova u Hrvatskoj, no prema značaju u proizvodnji vina, zasigurno najveći. Kutjevački vinski podrum jedan je od najstarijih podruma jugoistočne Europe, a nepca vinoljubaca opija još od 1230. godine. Uz mogućnost degustiranja najfinijih svjetski poznatih vina, rugvički umirovljenici mogli su neke od butelja kupiti, što ih je većina odlučila. A potom, pomalo umorni, no i dalje raspoloženi i pod dojmovima još jednog prekrasnog izleta uputili su se natrag ljepotama i dražima posavske ravnice i Save.
I.G.O.
Fotografije: Štefica Kovačić