Početna stranica Dugoselske kronike   Opširnije o tečajevima Pučkog otvorenog učilišta Broj 526
23. prosinca 2009.

Naslovna stranica

KONTAKT

IMPRESSUM

PRETPLATA

ARHIV PRETHODNIH BROJEVA


Dugoselska kronika > Zadnja stranica
Otvorena 1. samostalna foto-izložba legendarne "Foto Verice"

Nostalgija za minulom dušom Dugog Sela

Bogatstvo foto arhive koju je gotovo pola stoljeća brižno skupljala Dugoselka i fotografkinja Verica Đivan - legendarna i svima znana "Foto Verica" - ugledalo je svjetlo dana na otvorenju njene 1. samostalne foto izložbe održane u Gradskoj knjižnici, 11. prosinca. Mnoštvo uzvanika, gostiju koji su se odazvali otvorenju posvjedočilo je koliki značaj i ugled među Dugoselcima uživa Verica Đivan, nezaobilazna i dugogodišnja pratiteljica mnogih obitelji i događaja u ovom gradu. Kako je prilikom otvorenja primijetila uvodničarka Nada Kozić, nema trenutka ni obitelji koje Verica nije zabilježila svojim fotoaparatom - ona je bila brand Dugog Sela dok još nismo znali za značenje te riječi, a ova izložba svojevrsni je hommage Dugom Selu, ona je fotografsko putovanje rađanja sela u grad. Josip Trupec istaknuo je kako njene fotografije prikazuju istinu o Dugom Selu, a njena bogata arhiva ima građe za minimalno još pet ovakvih izložaba. Gradonačelnik Vlado Kruhak službeno je otvorio izložbu zahvalivši se autorici što je ovom izložbom dala doprinos obilježavanju 800. godišnjice spomena Zemlje svetog Martina. Većina njezinih djela ulazi u antologiju gradskih djela, rekao je gradonačelnik, najavivši kako će Grad upravo takva djela, zbirke nastojati očuvati za buduće generacije uređenjem Doma kulture.
Izbor fotografija i tehnička realizacija bila je povjerena prof. Mladenu Bišćanu, dugogodišnjem Veričinom prijatelju i kolegi. U dugotrajnom procesu tijekom tri mjeseca između više od 1 000 negativa odabrano je 80 fotografija u crno-bijeloj tehnici koje su za izložbu uokvirene. I izbornik Bišćan naglasio je kako je na izložbi prezentiran mali dio od mase autoričinih negativa, a svaki od njih jedna je zabilježba prolaznosti vremena, jednog grada i njenih građana. U sklopu izložbe svi su se mogli prisjetiti pokojnog supruga Verice - Zlatka Đivana, autora stihova Dugoselske popevke čijom je izvedbom od strane Slavice Novački uz klavirsku pratnju Zlatice Šajković otvorenje izložbe i započelo.
Svaka od predstavljenih fotografija Verice Đivan nosi svoju priču - o starim tradicijskim kućama, izgubljenim obrtima, gotovo zaboravljenim običajima, minulim ljudima, događajima, nostalgičnim prizorima. Mnogi su komentirali kako je ova izložba kulturni događaj sezone, s pravom. No, mi bi htjeli dodati kako ne treba stati na tome - Verica ima za ponuditi još puno puno toga, stoga željno iščekujemo novu izložbu.

Pripremila: Iva Grgić Ozimec

 

* Otvorena 1. samostalna foto-izložba legendarne "Foto Verice"

  © Dugoselska kronika